Samochodówka w II edycji
ogólnopolskiego konkursu Autofachman
 

Nasi uczniowie, to jedni z najlepszych młodocianych mechaników w kraju – gratulujemy!

Zespół Szkół Samochodowych w Rzeszowie zajął DRUGIE miejsce spośród 37 szkół z całej Polski. 

Na podium znaleźli się:

  • Miejsce pierwsze – Mateusz Pachna i Adrian Jureczko z Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie
  • Miejsce drugie – Miłosz Furman i Kacper Czapka z Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie
  • Miejsce trzecie – Michał Uliczka i Maksymilian Tront z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
    nr 2 w Raciborzu.

9 maja 2023r. odbył się finał II edycji konkursu dla uczniów szkół samochodowych. Eliminacje oraz pierwszy etap konkursu odbył się w on-line z wykorzystaniem Treningów Wiedzy dostępnych na portalu MotoFocus. Test składał się z 50 losowo wybranych spośród 1300 pytań wielokrotnego wyboru. 

10 dwuosobowych drużyn zakwalifikowanych do finału wykonywały zadania przygotowane przez firmy motoryzacyjne. Wymagały one nie tylko wiedzy teoretycznej i praktycznej, ale także logicznego myślenia. 

Zadanie konkursowe dotyczyły: 

Kayaba – zadanie polegało ono na weryfikacji stanu i prawidłowości montażu kolumny McPhersona oraz na samodzielnej wymianie sprężyny przy użyciu odpowiednich narzędzi, zachowując prawidłową kolejność montażu elementów.  

Delphi – konkurencja odbywała się na wirtualnym symulatorze samochodu w programie komputerowym. Zasymulowana usterka dotyczyła niepoprawnej pracy silnika. Należało dokonać diagnostyki oraz naprawy mając do dyspozycji tester diagnostyczny, przyrządy pomiarowe.  

Hepu – pytania dotyczyły termostatu, pompy wody oraz zmiennych faz rozrządu.  

TEXA – konkurencja polegała na odczytaniu błędów i parametrów rzeczywistych samochodu Ford transit Connect, wyposażonym w silnik Diesla, AdBlue i DPF oraz na ich podstawie zdiagnozowaniu usterki.  

Normfest – zadanie polegało na wskazaniu i doborze środków do pielęgnacji i konserwacji samochodu oraz prawidłowym ustawieniu klucza dynamometrycznego.  

Hogert –  producent narzędzi warsztatowych przygotował konkurencję odnośnie rozpoznania nietypowych narzędzi warsztatowych oraz ich poprawną nazwę katalogową.
Schaeffler – przygotował demontaż a następnie montaż sprzęgła i docisku koła dwumasowego za pomocą specjalnego przyrządu. 

SNR – pytania dotyczyły osprzętu oraz układu rozrządu silnika 2,5 TDI w układzie V6.   

VARTA – zadanie składało się z dwóch części. W pierwszej zadanie polegało na doborze akumulatorów do trzech poszczególnych pojazdów za pomocą aplikacji VARTA oraz poprawnej odpowiedzi na pytania dotyczące akumulatorów i ich technologii. Druga polegała na doborze odpowiedniego alternatora do wylosowanego pojazdu, omówieniu danego alternatora i systemów elektrycznych występujących w tym pojeździe. Pytania dotyczyły trzech typów alternatorów: analogowego, cyfrowego i odwracalnego. 

Oprócz wystawców związanych z branżą motoryzacyjną uczestnicy mogli podziwiać jedną z ciężarówek przygotowaną przez firmy TechTIR oraz FESH FESH, która wzięła udział w tegorocznej edycji rajdu DAKAR. Gościem specjalnym był Bartosz Woźniakowski, główny programista oraz dyrektor techniczny Tech TIR. Opowiedział on uczestnikom o swojej pracy oraz o przygotowaniach ciężarówki do rajdu. 

Sponsorami nagród były następujące firmy: ATH-Heinl, Högert Technik, VARTA Automotive, OSRAM Automotive, Motul Polska, Schaeffler, Techtir, Hepu, NormfestPolska Sp. Z o.o., TEXA Poland, ATE, Delphi Technologies, KYB, SNR, Febi Bilnstein. 

Firmy te były również autorami zadań i pytań finałowych. 

Dokładna relacja na portalu MotoFocus.

Opiekunem uczniów była Aneta Wiechecka. 

Serdeczne gratulacje dla uczniów oraz podziękowania dla organizatorów całego wydarzenia. 

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments