„W promiennym i radosnym blasku niepodległych biało-czerwonych barw”

11 listopada jest w kalendarzu datą o szczególnym znaczeniu dla Polaków. Tego dnia w 1918 r. zwycięstwem Ententy zakończyła się I wojna światowa. Klęskę w niej poniosły carska Rosja, II Rzesza Niemiecka i Austro-Węgry – państwa będące zaborcami Polski. w naszym kraju objął wówczas władz nad wojskiem Józef Piłsudski. Ów poniedziałek historia historia wybrała jako dzień, w którym odrodziła się Najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska. Z tej okazji obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W jego ramach w bieżącym roku w Rzeszowie o godz. 10.00 została odprawiona okolicznościowa Msza Św. pod przewodnictwem ks. bpa Jana Wątroby – ordynariusza diecezji rzeszowskiej. W jej trakcie kazanie wygłosił ks. dr Jan Krynicki. W skierowanym do wiernych słowie wskazał na znaczenie patriotyzmu jako istotnego czynnika polskości.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych oraz samorządowych zgromadzili się pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam nastąpiło podniesienie flagi państwowej i odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Przemówienia wygłosili: wojewoda podkarpacki – p. Ewa Leniart, marszałek woj. podkarpackiego – p. Władysław Ortyl i prezydent Rzeszowa – p. Konrad Fijołek. Przed pomnikiem Marszałka Odbył się Apel Pamięci zwieńczony salwą honorową. Po tym złożono w rzeczonym miejscu wieńce i wiązanki kwiatów.

Kolejny – ostatni punkt obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie stanowiło nadanie Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego Imienia Ojców Niepodległości. Ważnym momentem ceremonii stało się odsłonięcie tablicy ku czci tych wybitnych Polaków. ponadto biorący w niej udział wysłuchali wykładu historycznego. wygłosił go dr Jacek Magdoń, nota bene st. insp. ZS „S” JP.

W uczczeniu pamięci tego jakże ważnego dla naszej ojczyzny dnia nie zabrakło delegacji Zespołu Szkół Samochodowych. Na uroczystości przybył p. dyrektor Zbigniew Pinkowski. Na mszy św. i pod pomnikiem Marszałka obecny był poczet sztandarowy naszej szkoły wraz ze sztandarem. W pododdziałach wystawionych przez JS 2021 godnie zaprezentowali „samochodówkę” uczniowie zrzeszeni w szeregach Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Ponadto przedstawiciel szkoły uczestniczył w ceremonii, która miała miejsce w w budynku Urzędu Wojewódzkiego. Udział nauczycieli, a także uczniów ZSSam. w Rzeszowie w obchodach Narodowego Święta Niepodległości jest ważnym elementem wychowawczym, który kształtuje postawę szacunku i czci dla minionych pokoleń Polaków nie szczędzących swych sił i zaangażowania dla naszej ojczyzny, jak też dających swą postawa przykład do naśladowania dla obecnych i przyszłych rodaków.

 

PaR

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments