Kształcenie praktyczne
KSZTAŁCENIE PRAKTYCZNE W TECHNIKUM
Uczniowie technikum kształcenie praktyczne realizują w dwóch formach: zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe.
Zajęcia praktyczne realizowane są w Centrum Kształcenia Zawodowego w Rzeszowie ( dla naszych uczniów są to warsztaty CKZ SAWAS przy ul. Warszawskiej obok szkoły).
Zajęcia praktyczne realizowane są w I, II, III i IV klasie technikum w ilości odpowiednio 5, 6, 6 i 6 godzin tygodniowo. Praktycznie jest to 1 dzień w tygodniu, gdy uczniowie realizują zajęcia praktyczne w CKZ SAWAS.
Zajęcia praktyczne realizowane są w oparciu o nowoczesne wyposażenie nie odbiegające od wyposażenia serwisów samochodowych.
Praktyka zawodowa – 280 godzin, realizowana w wymiarze 8 tygodni, po 4 tygodnie w klasie trzeciej i czwartej (dwa razy po 20 dni roboczych, 7 godzin dzienne).
Uczniowie danej klasy są kierowani przez szkołę na okres 4 tygodni do zakładów pracy na praktyki zawodowe. Praktyki odbywają się w czasie roku szkolnego i nie są praktykami płatnymi.
Praktyki są realizowane w firmach i zakładach branży samochodowej: serwisy Audi, Volkswagen, Mercedes, Opel, BMW, Honda, Peugeot, MAN, itp. na terenie Rzeszowa i okolic.
Zaliczenie praktyk jak i zajęć praktycznych jest warunkiem niezbędnym do ukończenia szkoły.
Jako uzupełnienie kształcenia praktycznego realizujemy również w szkole zajęcia w pracowniach:
- elektrotechniki samochodowej,
- diagnostyki i obsługi pojazdów samochodowych.
Technicy mechatronicy w IV i V klasie realizują zajęcia praktyczne w pracowni mechatronicznej w CKZ SAWAS.
Informacje dotyczące organizacji praktyki zawodowej w ZSS
- Zasady organizacji, przebiegu oraz zaliczania praktyk reguluje: Statut Zespołu Szkół Samochodowych
- Zasady odbywania praktyk:
- Przydziału miejsc, na podstawie porozumień z zakładami pracy, dokonuje koordynator praktyk szkoły.
- Indywidualna organizacja praktyk:
- Istnieje możliwość samodzielnego zorganizowania sobie praktyki przez grupę uczniów w wybranym przez siebie miejscu (małej stacji serwisowej, zakładzie rzemieślniczym itp. – związanych z branżą motoryzacyjną).
- W tym celu należy udać się do potencjalnego miejsca odbywania praktyki, na specjalnie opracowanym formularzu uzyskać pisemną zgodę na odbycie praktyki od kierownika (właściciela) zakładu i przedstawić ją koordynatorowi praktyk.
- Na terenie miasta Rzeszowa praktykę w tej formie odbywać może w jednym miejscu grupa minimum trzech uczniów, poza Rzeszowem- minimum dwóch uczniów (dotyczy wyłącznie uczniów zamiejscowych).
- Opiekunowie praktyk zawodowych u pracodawcy, muszą posiadać ukończony kurs pedagogiczny (min. 70 godz. z psychologii, pedagogiki i metodyki oraz 10 godz. praktyki metodycznej).
- Termin składania zgłoszeń indywidualnych o praktykę zawodową w sekretariacie uczniowskim do dnia … r. Po ww. terminie zgłoszenia nie będą przyjmowane. Rozpatrzenie zgłoszeń indywidualnych i ostateczny przydział miejsc odbywania praktyk dokonany zostanie do …
- Po załatwieniu formalności, uczniowie otrzymają umowy oraz uzyskają pozostałe informacje związane z realizacją praktyk zawodowych.
- Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące praktyk zawodowych zamieszczane będą na stronie szkoły lub uzyskać je można od koordynatora praktyk.
- Uczeń przystępujący do odbywania praktyk zawodowych musi bezwzględnie posiadać aktualne badania medycyny pracy i własną odzież ochronną.
- Koordynatorem praktyk zawodowych jest: v-ce dyrektor Wojciech Kłoda
Harmonogram
- Terminy odbywania praktyk zawodowych dla poszczególnych klas trzecich technikum w roku szkolnym 2020/21
- Terminy odbywania praktyk zawodowych dla poszczególnych klas trzecich technikum w roku szkolnym 2018/19
- Terminy odbywania praktyk zawodowych dla poszczególnych klas trzecich technikum w roku szkolnym 2016/17
Wykaz serwisów współpracujących ze szkołą
- AutoRud
- Serwis Hoffman
- Mercedes
Podanie o praktyki
…
KSZTAŁCENIE PRAKTYCZNE W SZKOLE BRANŻOWEJ I stopnia
Kształcenie praktyczne w formie zajęć praktycznych odbywa się w Centrum Kształcenia Zawodowego.
Zajęcia praktyczne:
I klasa – 2 dni w tygodniu po 6 godz.
II klasa – 2 dni w tygodniu po 6 godz.
III klasa – 3 dni w tygodniu po 6 godz.
Istnieje możliwość pobierania praktycznej nauki zawodu w zakładach pracy. Uczeń wraz z rodzicem musi wówczas podpisać z pracodawcą umowę o kształcenie praktyczne pracownika młodocianego.
W tym przypadku uczeń realizuje w szkole tylko zajęcia teoretyczne, natomiast zajęcia praktyczne u pracodawcy. Wymiar godzin szkolenia praktycznego jest inny i wynika z kodeksu pracy.
Młodociany pracownik otrzymuje stosowne wynagrodzenie.