PRACA DLA MŁODYCH – Europejski Rok Młodzieży

Polska sieć EURES rozpoczęła kampania informacyjną dla osób młodych Jobs for young people – Praca dla młodych. W ramach Europejskiego Roku Młodzieży (2022) Europejski Urząd ds. Pracy rozpoczął w państwach członkowskich UE kampanię informacyjną z udziałem sieci EURES.

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości na temat usług sieci EURES wśród młodych absolwentów, studentów oraz ich pracodawców.

Komisja Europejska (KE) przyznała, że pandemia COVID-19 pozbawiła młodych ludzi wielu możliwości, a wysokie wskaźniki bezrobocia wśród tej grupy nadal świadczą o tym, że jest to wyzwanie dla państw członkowskich. W związku z tym KE zobowiązała się wesprzeć młodych ludzi,  a nadrzędnym celem jest wspieranie ich rozwoju.

Aktywność zawodowa młodych ludzi w Polsce pozostaje niska, co w znacznej mierze wynika z kontynuacji przez nich kształcenia. Współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 15-29 lat zmniejszył się w Polsce z 54,4% w 2019 r. do 51,6% w 2020 r. Nie jest to sytuacja zaskakująca, bowiem ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej wprowadzane w obliczu pandemii znacznie silniej dotknęły osoby młode, często zatrudnione na niestabilnych umowach o pracę, i to nie tylko w Polsce, ale w większości krajów.

W tym kontekście nasze działania w ramach kampanii mają na celu:

  • podniesienie świadomości wśród młodych ludzi na temat usług sieci EURES,
  • zwiększenie puli młodych osób korzystających ze wsparcia EURES przede wszystkim w zakresie:
  • informacji na temat bezpiecznego poszukiwania pracy za granicą na unijnym rynku pracy,
  • wsparcia podczas i po rekrutacji międzynarodowej,
  • doradztwa na temat potrzeb unijnych rynków pracy na konkretne umiejętności,
  • informacji o tendencjach na europejskich rynkach pracy, co może ułatwić świadome wybory zawodowe.

Zapraszamy do śledzenia kampanii w mediach społecznościowych używając #EURES4Youth oraz sprawdzania działań w kalendarzu wydarzeń na naszej stronie głównej.

Kampania potrwa od listopada 2022 r. do lutego 2023 r.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments