„Obudzić serce” – Szkolne Rekolekcje Wielkopostne

Wielki Post to czas duchowego wyciszenia i zastanowienia się nad sobą i swoim życiem. Jest to także czas rekolekcji wielkopostnych. Odbyły się one również w naszej szkole w dniach od 13 do 15 marca. Rozważania rekolekcyjne w szkole poprowadził ks. Łukasz Mariuszyc z parafii Cmolas.

Trzy dni rekolekcji były od siebie bardzo odmienne. W poniedziałek i wtorek – podczas zajęć lekcyjnych – spotykaliśmy się na świetlicy szkolnej słuchając konferencji o wierze. Czy wystarczy wierzyć, że Bóg istnieje czy też wiara to coś więcej…? – pytał rekolekcjonista – Jak wiarę kształtować? I jak nią żyć na co dzień? Potrzeba otworzyć „oczy” swojego serca.

Rekolekcjonista porównał Dekalog do kodeksu ruchu drogowego a przykazania do znaków nakazu, zakazu czy ostrzegawczych. Pytał w jaki sposób ten Boży kodeks jest przez nas przestrzegamy. Jakie są nasze relacje z Bogiem, rodzicami, bliźnim? Czy czasem przez łamanie tego kodeksu nie gaśnie w nas światło, którego blask prowadzić ma nas do Boga i do życia wiecznego.

W środę natomiast – na zakończenie rekolekcji – w kościele św. Józefa – Staromieście uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej przez katechetów w intencji młodzieży i nauczycieli zarówno Zespołu Szkół Samochodowych, jak i Zespołu Szkół Spożywczych. Kazanie rekolekcyjne wygłosił ks. Mariusz Mik – proboszcz z Boguchwały, który głosił w tych dniach nauki rekolekcyjne w ZS Spożywczych. Mówił w nim o Bożej Miłości i naszej odpowiedzi na nią. Eucharystię poprzedziła konferencja na temat sakramentu pokuty i pojednania, zakończona możliwością skorzystania ze spowiedzi. Rekolekcjonista przypomniał czym jest sakrament pojednania i dlaczego jest tak ważny. Zachęcał do regularnej pracy nad sobą i formacji samego siebie poprzez spowiedź i codzienny rachunek sumienia.

Niewątpliwie rekolekcje były czasem potrzebnym do wejrzenia w głąb siebie, ożywienia wiary i dobrego przygotowania się na Świąt Wielkiej Nocy.

Dziękujemy katechetom za ich zorganizowanie, ks. Łukaszowi i ks. Mariuszowi za głoszone nauki, a nauczycielom za zapewnienie bezpieczeństwa naszej młodzieży w czasie ich trwania.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments